Category Archives: Imprezy

GiS day 2019

13.11.2019r. na Uniwersytecie Pedagogicznym odbyło się coroczne spotkanie GiSday.
Na Krakowskim wydaniu imprezy można było posłuchać między innymi o “miejskim dryfie” czy aktach wandalizmu, które niosą ze sobą informacje.

Na tegorocznym spotkaniu nie zabrakło Naszego koła.
W tym roku przygotowaliśmy dla zainteresowanych kilka zadań, m. in. dopasowywanie nazw do zdjęć chmur, czy rozpoznawanie typów map.

75369148_675128493313922_1342838223927246848_n

76705228_2466386196951485_6794527297496940544_n 74705074_462320187974655_8798742703497019392_n 77187088_536850010210926_8851489836809322496_n

I spotkanie użytkowników QGIS

Za nami I spotkanie użytkowników QGIS współorganizowane przez QGIS Polska, Polską grupę użytkowników QGIS, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej oraz „Szuwarki”.

Wydarzenie zdecydowanie możemy zaliczyć do tych zakończonych sukcesem.

Dziękujemy serdecznie współorganizatorom, prelegentom oraz wszystkim uczestnikom za tworzenie tego spotkania. Pozostawiło po sobie masę pozytywnych emocji, ciekawych pomysłów i inspiracji.

Poruszone tematy i sposoby zastosowania programu QGIS, wraz z prezentacjami prelegentów, znaleźć można na stronie:
http://www.qgis.pl/spotkania/2018/

Już teraz zachęcamy do udziału w następnych edycjach wydarzenia!

Poniżej kilka zdjęć uczestników spotkania / fot. Jan Zych

Lista obecności awers (fot. Jan Zych)

Lista obecności – awers (fot. Jan Zych)

Lista obecności rewers (fot. Jan Zych)

Lista obecności – rewers (fot. Jan Zych)

Rozpoczęcie spotkania (fot. Jan Zych)

Rozpoczęcie spotkania (fot. Jan Zych)

Prezentacja Borysa Jurgiela (fot. Jan Zych)

Prezentacja Borysa Jurgiela (fot. Jan Zych)

Część ekipy Szuwarka (fot. Jan Zych)

Część ekipy Szuwarka (fot. Jan Zych)

Wręczenie certyfikatów QGIS (fot. Jan Zych)

Wręczenie certyfikatów QGIS (fot. Jan Zych)

Wyróżnieni studenci (fot. Jan Zych)

Wyróżnieni studenci (fot. Jan Zych)

Certyfikaty QGIS / PK

Certyfikaty QGIS / PK (fot. Jan Zych)

Czy wiesz, że…

Politechnika Krakowska uruchomiła certyfikowane centrum szkoleniowe QGIS a pierwsze certyfikaty zostały wręczone właśnie podczas I spotkania użytkowników QGIS.

Krakowski GISday 2017 już za nami

Zakończyła się kolejna edycja święta GIS zorganizowana 15 listopada 2017 r. przez kilka krakowskich uczelni wyższych. W tym roku gospodarzem był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, zaś tematem przewodnim “Czas dla geoinformacji”.

Jak zwykle posłuchać można było wielu ciekawych prezentacji, zapoznać się z nowoczesnym sprzętem i uczestniczyć w warsztatach. Więcej informacji na stronie organizatora (http://geo.ur.krakow.pl/gisday/).

gisday2017-2gisday2017-1gisday2017-4gisday2017-5

Krakowski GIS Day 2016 na Politechnice Krakowskiej

Kolejna edycja corocznego spotkania poświęconego systemom informacji geograficznej już za nami. Na początek syntetyczne zestawienie, co działo się 16 listopada 2016 roku na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej.

O czym można było posłuchać?

Listę wszystkich prezentacji, oraz same prezentacje, można znaleźć na stronie GIS Day 2016.

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była Wirtualna rzeczywistość. Udało się zaprosić firmy, które zajmują się wdrażaniem rozwiązań związanych z rzeczywistością wirtualną (ang. Virtual Reality) oraz rzeczywistością rozszerzoną (ang. Augmented Reality).

 • Agnieszka Zychowicz i Jakub Zychowicz (Na Niby Studio) opowiedzieli o możliwości wykorzystania technologii z branży gier komputerowych na rynku nieruchomości.
 • Karol Kwiatek przybliżył technologiczne podstawy wykorzystania kamer 360, obrazujących przestrzeń wokół operatora.
 • Adrian Łapczyński oraz Ewa Wójcikowska (Epic VR) zaprezentowali sprzęt do filmów 360 oraz możliwości filmów kręconych z perspektywy widza.
 • Michał Żugajewicz (EnviroSolutions) przedstawił wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w promocji i informacji turystycznej.
 • Dzięki Łukaszowi Lesickiemu (NanoGames) można było zobaczyć, jak technologie z gier komputerowych mogą być wykorzystane przy tworzeniu realistycznego i interaktywnego symulatora małego miasta.
 • Piotr Dronszczyk (Apply Capnor) zaprezentował wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej do tworzenia dokumentacji technicznej zaawansowanych projektów inżynierskich. Kto nie doczekał do pokazu po prezentacji – niech żałuje !!!

Druga grupa prezentacji związana była z głównym nurtem GIS Day, czyli wykorzystaniem  GIS w bardzo różnorodnych  obszarach.

 • Robert Pyrc (IMGW) opowiedział o wykorzystaniu GIS w analizach przestrzennych na obszarze Beskidu Wyspowego.
 • Paweł Głód (Geoline) zaprezentował narzędzia do prowadzenia zintegrowanych pomiarów geodezyjnych.
 • Krzysztof Getinger (Laboratory of Spatial Analysis) pokazał na żywo, jak w kilku prostych krokach można wykorzystać Google Earth Engine do analiz środowiskowych. Medal za odwagę, bo takie prezentacje LIVE, to czarny szlak dla zawodowców!
 • Anna Kuryłowicz i Marzena Koziak (KNG Dahlta, AGH) zaprezentowały interaktywną mapę Obozu Koncentracyjnego Płaszów.
 • Dominik Kaim (UJ) przybliżył koncepcję budowy geoportalu, w którym zawarte będą historyczne dane społeczno-gospodarcze Galicji i Śląska Austriackiego.
 • Piotr Cybul (KN Geografów, UP) pokazał otoczenie stacji badawczej na Arktyce z perspektywy drona. Miny tubylców (białych niedźwiedzi) – bezcenne :) .

Trzecia grupa prezentacji dotyczyła zagadnienia Smart City.

 • Robert Jędrzejczak (ESRI) pokazał jak wiele można zyskać, integrując dane przestrzenne w jednolitym i wielodostępnym systemie przestrzennym. Przykładów było kilka, ale chyba najbardziej spektakularny z nich to organizacja Przystanku Woodstock.
 • Piotr Łukasik, Adam Piórkowski oraz Michał Lupa (Katedra Geoinformatyki i Informatyki Stosowaniej, AGH) zaprezentowali mapy czasu dojazdu dla służb ratownictwa medycznego.
 • Wojciech Przybylski (Krakowski Park Technologiczny) opowiedział, czym jest Smart City, i na ile może wspomóc zarządzanie miastami.
 • Magdalena Grzybek i Martyna Waloska (KN Systemów Komunikacji, PK) zaprezentowały nowoczesne narzędzia przestrzenne, wspomagające zarządzaniem miastem.

Krótka statystyka

 • Spotkaliśmy się razem po raz ósmy, z czego na Politechnice Krakowskiej po raz drugi.
 • W imprezie wzięło udział około 400 uczestników.
 • Zaprezentowało się 9 firm branżowych.
 • Co najmniej 25 uczestników pokonało ponad 120km, aby do nas dotrzeć – dziękujemy!
 • Spośród 8 osób, które nie dotarły na imprezę, tylko jedna tego nie żałuje. Ale miała ślub, więc rozumiemy to :)
 • Gościliśmy Komisję Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, kilku dziekanów i prodziekanów oraz byłego głównego geodetę kraju.
 • Można było poznać bliżej 9 kół naukowych z 5 krakowskich uczelni wyższych.
 • Rozdano dwa pudła nagród wszelakich.
 • Nadmuchano 37 balonów i zjedzono wszystkie krówki od sponsorów.
 • Głównym organizatorem było 16 studentek i studentów z Koła Hydrogeomatyki “Szuwarek”, działającego na Wydziale Inżynierii Środowiska PK.

To tyle?

Nie! Były jeszcze:

 • stoiska zaproszonych firm,
 • stoiska kół naukowych,
 • konkursy i nagrody.

Ale o tym w kolejnych relacjach..

 

Krakowski Gis Day 2015 zbliża się wielkimi krokami!

Na AGH ruszyły przygotowania do tegorocznej edycji Gis Day’a! Na stronie facebookowej Krakowski GISDay pojawiła się pierwsza informacja o rozpoczęciu prac przygotowawczych. Zachęcam do śledzenia strony, aby być na bieżąco ;) Polecam za niedługo zaglądnąć na stronę www, na której jak co roku będą pojawiały się informacje dotyczące Gis Day’a.

Krakowski GISDay

Krakowski GISDay

Jest to również dobra okazja aby powitać nowych członków SKN “Szuwarek”, których zachęcam do odwiedzenia naszego fanpage’a oraz dołączenie do grupy na facebooku, gdzie omawiane są wszystkie bieżące sprawy, a także wyjścia grupowe, wiadomo na co ;)

Szuwarek na Krakowskim GIS Day’u 2014

Zapraszamy Was na Krakowski GIS Day, który odbędzie się już w najbliższą środę (19.11) na Uniwersytecie Pedagogicznym. Będzie tam oczywiście SKN Hydrogeomatyki Szuwarek!

Przygotowaliśmy dla Was warsztaty “HydroFun”, a na nich między innymi: Fontanna Herona, bujanie w obłokach, czyli Cumulusy, Cumulonimbusy i inne “Chmurusy”, popływamy również po rzekach Polski, dowiemy się gdzie tak naprawdę jest Bug. Sprawdzimy jak uważnymi byliście na lekcjach geografii, przedstawiając Wam kilka prostych zadań. Za udział w naszych warsztatach i poprawne rozwiązanie zagadek mamy przewidziane nagrody! Program środowego wydarzenia jest dostępny na stronie Krakowskiego GIS Day.

Dzień pełen wiedzy, wrażeń i doświadczeń zaczynamy o 8:00! Oby Was tam nie zabrakło!

Krakowski GIS Day 2014 nadchodzi …

Tegoroczny Dzień GIS zbliża się szybkimi krokami. W tym roku głównym organizatorem będzie Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Impreza zaplanowana jest na 19 listopada 2014. W poprzednim roku GIS Day organizowany był na UJ.

SKN “Szuwarek” będzie współorganizatorem imprezy, więc w najbliższym czasie planowane jest spotkanie koła naukowego. Serdecznie zapraszamy studentów PK, którzy jeszcze nie mieli okazji z nami pracować. Termin spotkania zostanie podany na naszej stronie, ale zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt na adres hydrogeomatyka@gmail.com.

Festiwal Nauki

Zapraszamy na tegoroczny Festiwal Nauki, na Rynku Głównym w Krakowie !
W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem OBLICZA WODY w związku z planowanymi na 2013 r. obchodami Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody ogłoszony przez ONZ.

Prezentacje i pokazy naszego koła będzie można obejrzeć w czwartek 16.05.2013 w godzinach 11 – 14:30 w namiocie WIŚ’u PK.

Serdecznie Zapraszamy!

Tutaj można obejrzeć galerię z naszych pokazów w roku 2012: http://szuwarek.iigw.pl/?page_id=200